معرفی محصولات

گیاهان گروه زنبقیان متنوع اند که زعفران یکی از آنهاست ک کیفیت و عطر بوی آن در مناطق مختلف متفاوت است و با توجه به آزمایشات و تجارب کسب شده در این زمینه زعفران قاینات افتخار  مرغوبترین زعفران جهان و ایران را یدک می‌کشد.

موارد مصرف زعفران بسیار است و دلیل آن خواص دارویی بیشمار آن می باشد. گل های زیبا و بنفش آن در فصل پاییز، صبح ها پیش از طلوع خورشید توسط کشاورزان زحمتکش به وسیله دست برداشت می‌شود و هنوز بصورت ماشینی  برداشت نمی‌شود سپس گل زعفران در آفتاب پهن شده تا گل های غنچه باز شود و برای پر کردن و جداسازی کلاله قرمز رنگ از گلپر آن کار بسیار آسان تر میشود. مرحله بعد خشک کردن زعفران است و پس از آن مرحله نگهداری آن میباشد ک بدقت و طبق اصول پیش می رود.

و بعد از این مراحل کار مجموعه آذربو آغاز می‌شود. مجموعه زعفران را از کشاورزان بومی در همان ابتدای فصل زعفران  خریداری و جمع آوری کرده و پس از فراوری و آزمایشات لازم برای تعیین عیار زعفران در بسته بندی های متنوع متقاضیان عزیز عرضه می دارد.

آذربو زعفران هدیه ایست از دسترنج کشاورزان زحمتکش شهرستان قاینات،

عطر و طعم  زعفران اصیل قاینات را با ما تجربه کنید.

انواع زعفران ها

زعفران نگین:

بهترین نوع زعفران، زعفران نگین می باشد که دارای انواع مختلفی از قبیل:

نگین، نگین سوپر، شبه نگین می باشد و برای صادرات بیشتر از این نوع زعفران استفاده می شود ودارای قدرت رنگدهی بالایی است (حدود ۲۵۰ تا ۲۹۰)

خصوصیات زعفران نگین:

  1. سه شاخه کلاله از هم جدا می باشد
  2. انتهای کلاله ها سفید نباشد
  3. خوش رنگ و خوش شکل باشد
  4. دارای فرخوردگی نباشد
  5. تکه های بهم چسبیده در ان وجود  نداشته باشد

سوال های متعددی که ممکن است در مورد زعفران نگین به ذهن شما برسد.

انواع زعفران نگین- زعفران نگین صادراتی- زعفران نگین اصل- زعفران نگین قیمت- چگونه زعفران را نگین کنیم- چگونه زعفران نگین را خشک کنیم- گرانترین نوع زعفران- انواع زعفران نگین قائنات- انواع زعفران قاینات

انواع نگین:

نگین پرسی:

این نوع زعفران در هنگام فرآوری تحت پرسرقرار گرفته و رشته های قرمز رنگ زعفران حالت مسطح و تخت شده ای به خود می‌گیرد. این نوع زعفران در بازار بسیار نادر است و در اول فصل می توان این نوع زعفران را تهیه کرد.

نگین سوپر:

شناخته ترین و معروف ترین نوع زعفران  در بین اقلام زعفران نگین، زعفران نگین سوپر است. این نوع زعفران دارای کیفیت رنگی وظاهر خوبی است و برای صادرات به کشورهای آسیایی مثل چین بهترین گزینه است.

زعفران نگین درجه یک:

این محصول از متوسط به بالا بوده و برای صادرات گزینه خوبی  است

شبه نگین:

کیفیت پایین تری نسبت به انواع زعفران نگین دارد اما قیمت بسیار مناسبی  داشته و اولین و بهترین گزینه برای بسته بندی می باشد

باور ذهنی اغلب افراد از زعفران همان زعفران سرگل است. که به نام‌های سرقلم، سرریشه و ممتاز بکار می رود.

نامه‌های دیگر زعفران سرگل عبارتند از : زعفران ممتاز قائنات- زعفران ممتاز- زعفران سرریشه- زعفران سرقلم و… دلیل  اینکه نام شهرها را همراه با نوع آن  می آورند مثل زعفران قاینات تا  اصیل بودن آن مشخص شود.

خصوصیات سرگل:

۱-کلاله ها کاملا از هم جدا

۲-کلاله بدون ذره ای سفیدی و کلاله قرمز می باشد

۳-خوش رنگ و خوش شکل

۴-به هم چسبیده نیست

۵-رنگ آن تمام قرمز است

۶-رشتهذهای کلاله ضخیم است

۷-میزان کروسین و سافرانال بسیار بالاست

۸-بسیار مناسب برای صادرات و استفاده مصارف صنعتی و درمانی و خانگی و آشپزی  می باشد

کلاله قرمز رنگ به همراه ۱تا۳میلیمتر از بخش خامه زرد رنگ می باشد. قدرت رنگدهی آن از دسته بیشتر است و به دلیل وصل بودن کلاله به خامه و کاهش احتمال تقلب محبوبیت دارد.

خصوصیات:

۱-انتهای کلاله سفیدی دارد

۲-دارای فر خوردگی است

۳-تکه های بهم چسبیده نداشته باشد

۴-رشته های زعفران کلاف باشد

۵-خوش رنگ باشد

پایه و اصلی ترین نوع زعفران است.

که از کنار هم چیده شدن و خشک شدن تمامی یک ریشه (خامه و کلاله باهم) بدست می آید. بخش خامه معمولا ۳تا۵میلیمتر بوده و بسته به کیفیت زعفران بخش کلاله می تواند از آن کوتاه تر یا بلندتر باشد. و اگر به دنبال خواص زعفران هستید بهترین نوع زعفران را کارشناسان زعفران دختر پیچ می دانند.

و دارای عطر و بوی فوق العاده ای است چونکه رشته کامل زعفران است.

خصوصیات:

۱-انتهای کلاله سفیدی زیادی دارد

۲-داری فرخوردگی زیادی است

۳-معمولا به صورت تکه های جمع شده کنار هم می باشد

۴-کاملا کلاف می باشد

۵-خوش رنگ می باشد

با جدا کردن کلاله زعفران از خامه قسمت سفیدی (خامه) باقی می ماند. که در ایران  به آن زعفران سفید، کنج و یا ریشه گفته می شود.

در اروپابه نام white(سفید) یا style(خامه) معروف است.

دیده شده که افراد سودجو و متقلب قسمت سفیدی یا همان خانه زعفران را با رنگهای آلبالو و یا رنگ خود زعفران رنگ کرده و بجای زعفران نگین می فروشند.  به همین دلیل تشخیص زعفران نگین برای افراد عادی سخت است و خرید زعفران پوشال به آنها پیشنهاد می‌شود چون کلاله و خامه به هم متصل هست و دورنگ میباشد تقلب در آن سخت است.

نرمه یا زعفران شکسته  هم نامیده می‌شود و در هنگام جابجایی با حجم بالای زعفران با توجه به فشار ها و ضربه های زیادی که به زعفران وارد میشود بر اثر تغییر مکان مقداری از آن دچار شکستگی خرد و نرم شدگی می شوند. ظاهر اصلی خود را از دست می دهد ارزان هست و بیشتر در کارخانه ها استفاده می شود